Dbejte na správnou výživu Vašeho dítěte

Správná výživa vyžaduje pozornost v každém věku, klíčovým obdobím je věk od narození do 6 let.



Nevyvážená nebo nedostatečná výživa (= rozdíl mezi příjmem a požadavky organismu) může ovlivnit jak růst, tak vývoj Vašeho dítěte nyní i v pozdějším věku, a to obzvláště v období nemoci.

Může vést k nedostatku energie, kterou dítě potřebuje ke každodenním aktivitám, bílkovin, vitaminů (např. vitamin D, A, B) a minerálních látek (např. vápník, jód, železo). Proto je tolik důležité se ujistit, že Vaše dítě dostane všechny potřebné živiny ve vyváženém množství během období svého růstu.

Přirozenými zdroji těchto živin jsou:

  • bílkoviny: např. maso, ryby, vejce a mléko
  • sacharidy: např. chléb, těstoviny, brambory a ovoce
  • tuky: např. tučné ryby, máslo, oleje, ořechy a semena
  • vitamíny a minerální látky: např. čerstvé ovoce, zelenina, mléčné výrobky, obiloviny, maso a ryby
Neprospívání dětí

Stravovací návyky

Důležitou součástí správné výživy jsou také stravovací návyky, které děti v první řadě získávají od svých rodinných příslušníků. Pokud chcete, aby mělo Vaše dítě správné stravovací návyky, měli byste mu jít příkladem.

Neprospívání dětí

Neprospívání je stav, kdy je jedinec menší a drobnější, než jsou jeho vrstevníci stejného pohlaví. Je často způsobeno podvýživou spojenou s onemocněním.

Onemocnění spojené s podvýživou může znamenat

  • zvýšené požadavky organizmu na energii a další živiny - Vašemu dítěti nebude stačit běžná porce jídla pro pokrytí jeho energetických a výživových potřeb
  • problémy spojené s trávením a vstřebáváním živin – dítě dostává dostatečnou a vyváženou stravu, funkce jeho trávicího systému jsou však narušené, a proto nedokáže přijatou stravu zpracovat a využít
  • nechutenství – dítě nemá o jídlo takový zájem, jako jste zvyklí, a nedokáže proto pokrýt energetické a výživové potřeby organizmu

Má neprospívání nějaké následky?

Ano! Neprospívání může mít krátkodobé i dlouhodobé následky. Mezi krátkodobé následky patří nepřibývání na váze nebo dokonce úbytek hmotnosti, „nezdravá“ barva pleti a letargie. Mezi dlouhodobé a závažnější následky pak patří opoždění růstu, zvýšená nemocnost, delší hospitalizace.

Co to znamená, že moje dítě neprospívá

Neprospívající dítě je lékařem často snadno rozpoznatelné na první pohled, protože je menší a drobnější než jsou jeho vrstevníci stejného pohlaví. Neprospívání se může projevit také na jeho „nezdravé“ barvě pleti a letargii. Neprospívání se dá také určit pomocí sledování váhy a výšky Vašeho dítěte v delším období. K tomu slouží tzv. růstové grafy (percentilové grafy), které zpravidla používá pro sledování růstu a vývoje Vašeho dítěte pediatr na pravidelných kontrolách.

Zanesením naměřených hodnot do grafu může pediatr jednoduše a rychle zjistit, zda Vaše dítě roste v souladu s očekáváním. Neprospívání je na těchto grafech definováno jako pokles o 2 percentilová pásma nebo pokles pod 3. percentil. Obecně je důležité, aby Vaše dítě „sledovalo“ svým růstem stále stejný percentil (linku), protože jeho vzrůst je daný mj. výškou jeho rodičů. Dítě nižších rodičů bude pravděpodobně „sledovat“ nižší percentil než dítě s vyššími rodiči.

Jak vyřeším neprospívání mého dítěte

Po stanovení diagnózy neprospívání zjistí pediatr jeho příčinu. Tou může být onemocnění spojené s nedostatečnou, nevyváženou stravou. V případě, že Vaše dítě nebude schopné doplnit potřebnou chybějící energii a živiny pomocí jeho běžné stravy, může pediatr Vašemu dítěti od 1 roku předepsat nebo doporučit přípravky řady Fortini.